مینا کاری

نزدیک ترین معنای لغوی برای مینا به معنی آسمان آبی است.

 مینا کاری هنری است که طرح های متفاوتی که معمولا با قلم سفید است بر روی ظروف مسی، نقره ای و طلایی نقش می شود. رنگ زمینه ی زیر نقوش معمولا به رنگ های آبی، سبز و گاهی قرمز می باشد که اگر به چشم هنر به داخل ظروف منقوش مینا بنگریم یادآور پهنای زیبای آبی آسمان باشد. شاید به همین خاطر است که اسم این هنر را مینا کاری نامیده اند. معمولا ظروفی که برای میناکاری مورد استفاده قرار می گیرند ابتدا توسط استاد قلم زنی، طرح دار و برجسته می شوند. این برجسته شدن ظروف زیبایی آن را دو چندان می کند و به طرح مینا زیبایی چشم نوازی می بخشد. در مرحله ی بعد، لعاب اولیه به ظرف می خورد ( معمولا لعاب سفید رنگ) و پس از آن در کوره با دمای بالا پخته می شود. پس از خروج از کوره و سرد شدن، رنگ زمینه (آبی – سبز – قرمز) به ظرف می خورد و دوباره داخل کوره قرار می گیرد. در مرحله ی بعد نقوش سفید رنگ روی ظروف توسط استاد میناکار بر روی ظروف طرح می خورد. مرسوم ترین نقوش مینا عبارت اند از: ختایی، اسلیمی، پرداز، گل و مرغ و شکار. پس از این مرحله ظروف منقوش شده برای پخت نهایی وارد کوره می شود. در این مرحله دمای کوره از مراحل قبل کمتر می باشد و مدت زمان پخت کاملا کنترل می شود چرا که اگر زمان پخت کم باشد رنگ نهایی کدر و مات می شود و اگر بیش از حد در کوره بماند رنگ می سوزد و تیره می گردد. شکل زیر مراحل مینا کاری را نمایش می دهد:

kasra gallery - handicraft - mina - khatam - firoozeh koob - morassa - lighter - zippo - صنایع دستی کسری - خاتم - مینا - مرصع - فیروزه کوب - فندک - پیپ - زیپو - گالری کسری - شاه عباسی - ویترای

مرسوم ترین محصولات مینا عبارت اند از:

سرویس چا خوری شامل : قندان، زیر استکانی، سینی، قوری

ظروف پذیرایی شامل شکلات خوری، آجیل خوری، دیس شیرینی

کاسه و بشقاب و پیاله

تنگ و جام

گلدان

کوزه

صنایع دستی کسری مفتخر است با کیفیت ترین و زیبا ترین ظروف مینا کاری را، از کارگاه تولید و هنر دست خبره ترین اساتید مینا کاری ایران زمین، با قیمتی مشتری پسند به عرضه نمایش و فروش بگذارد.

برای مشاهده محصولات مینا کاری فروشگاه کلیک کنید.

فروشگاه صنایع دستی کسری

 فروشگاه صنایع دستی کسری را در اینستاگرام دنبال کنید.

فروشگاه صنایع دستی کسری را در تلگرام دنبال کنید.

بازگشت به بالا